Какво е Биониката

Бионика излиза от гръцката дума "биос" означава живот. Използването на системи и методи открити в природата в изучаване и правене на инжинерни системи. Търсения ефект е пренасянето на технологии в природата. Под натиска на еволюцията системите се оптимизират и ефективноста им се увеличава.Пример, който винаги се използва е създаването на боя несъдържаща вода, създадено на основата микроскопски изследвания върху цветето лотус и други цветя, които отделят замърсени цастици.Това явление се нарича ефeкта на лотуса.

Примерите за бионични резултати в инженерството включват корпуси на кораби, имитиращи структурата на кожата на делфините, както и сонар, радар и медицински ултразвуков уред, имитиращи ехолокацията на прилепите.

Тъй като биониката се занимава основно със системи за обработка на информацията и регулиране, често се разглежда като дял на кибернетиката. Такива са например системата от рецептори на гърмящата змия, която реагира на температурни разлики от 0,001 C и рецепторите на някои дълбоководни животни, които могат да отчитат разлика в електрическо поле от 0,003 V и други.

В областта на информационните системи биониката е помогнала в създаването на изкуствените неврони, изкуствените невронни мрежи и разпределената интелигентност. Еволюционните алгоритми също са вдъхновени от биониката, но те доразвиват идеята, като симулират еволюцията с компютър и произвеждат оптимални решения, които никога не са съществували в природата.

Джулиън Винсънт, професор по бионика в Батския университет във Великобритания, е изчислил че „понастоящем механизмите използвани в билогията и технологията съвпадат само в 10% от случаите“.